Kopírování „problematických“ 13,56 MHz vstupních čipů

  • 3 minut čtení

Jak že je to vlastně s těmi technologiemi a frekvencemi? A kde je problém, když potřebujete nakopírovat Váš čip od dveří? Pokusíme se to jednoduše vysvětlit tak, aby to pochopil i člověk bez záliby v technice.


Dveřní systémy v pár větách

Jaký je princip fungování elektronických dveřních systémů? Jednoduše řekněme, že u dveří je čtečka indukčních vln malého dosahu. Ta vyšle signál, a pokud je poblíž přístupový žeton, či karta, akce začíná. Žeton obsahuje anténu pro příjem vln a čip, který nese číselnou informaci. Zároveň toto malé napětí, které se z radiového signálu přes anténu (cívku) v čipu vytvoří, postačuje k provozu nenáročného čipu v žetonu. Čip odpoví a prozradí své číselné označení. Pokud je toto číslo zanesené do databáze přístupového systému, resp. je pro tento žeton povolen vstup, dojde k odemčení dveří. Pokud systém toto číslo žetonu nezná, nestane se nic, resp. zahlásí neautorizovaný přístup.


Jak tedy bylo řečeno, bavíme se o „nějaké“ bezdrátová technologii. Říká se jí obecně RFID (Radio Frequency Identification, Identifikace na rádiové frekvenci). U současných přístupových (dveřních) systémů v naší republice se využívají zejména dvě technologie. Liší se na základě pracovní frekvence. Takzvané nízko frekvenční (low frequency, LF, 125 kHz) a vysoko frekvenční (high frequency, HF, 13,56 MHz). Používá se ještě označení ultra vysoká frekvence (ultra high frequency, UFH), ale o tom jindy.


Nízko frekvenční

První zmíněná 125 kHz technologie, je v principu jednodušší a nemá žádnou dodatečnou ochranu proti kopírování. Existuje mnoho míst, kde Vám pomohou s kopírováním Vašeho zařízení na počkání a bez větších nároků na techniku či zkušenosti. Protože zabezpečení této technologie není moc robusní, poskytovatelé dveřních systémů od ní postupně upouští.


Vysoko frekvenční / NFC

Druhá zmíněná 13,56 MHz technologie už je více pokroková. Možná jste slyšeli i pojem NFC (Near field communication, Komunikace blízkého pole), ta běží právě na této frekvenci a je definovaná několika technickými standardy. NFC je tedy podmnožinou RFID pro krátké vzdálenosti a znáte ji například z bezkontaktního placení mobilem, kde je vysoká bezpečnost. Protože HF technologie umožnuje vyšší zabezpečení, většinou jsou přístupové čipy či dveřní karty zabezpečeny ochranou proti přečtení (zašifrované).

zdroj: atlasrfidstore.com


Málo kdo umí rozšifrovat 13,56 MHz, my ano

A tam vzniká ta komplikace při duplikování. Je nutné čipy nejprve rozšifrovat a teprve poté se dají načíst a zduplikovat. Na to je potřeba speciální hardware, znalosti, výpočetní výkon, trpělivost a dávka štěstí. Tím vším bohužel málo kdo disponuje. My máme vše uvedené. A nejen to. Máme i chuť a snahu Vám pomoci!

zdroj: Medium.com